Açılma Süreci – Eşcinselliği Kabul Etmek ve Çevreye Açıklamak

Açılma Süreci – Eşcinselliği Kabul Etmek ve Çevreye Açıklamak

Türkçe’de tam tabiri olmayıp İngilizce’de kullanıldığı şekliyle “come out” yani ortaya çıkmak, dolaptan çıkmak ya da kısaca açılma olarak tabir ettiğimiz şey kişinin öncelikle kendisinin lezbiyen, gey, biseksüel ya da trans olduğunu kabul etmesi ve çevresine bunu açıklamasıdır.

Hindistan’da bulunduğum süre içerisinde Chennai kliniğinde yaptığım gözlemlerde 2 tane oldukça ilginç açılma sürecine şahit oldum. Bunlardan biri karısına gey olduğunu açıklamak zorundaydı. Bu kişi gey olduğunu biliyordu ve bir çok erkek partner ile cinsel ilişkiye gitmişti. Ancak gerek ailesini tatmin etmek gerekse sosyal bir statüye sahip olmak için evlenmişti evlenmesine ancak karısıyla cinsel ilişkiye girmiyordu. Evliliği devam ederken başka bir erkekle ilişki vardı ve karısı bu durumu ortaya çıkarmış ve tabii ki daha sonra sorgulama sürecine geçilmişti. Bu durumda adamın kendisinin gey olduğunu açıklamaktan başka çaresi de kalmamıştı. Durun hikaye burada bitmiyor. Karısı ona boşanma davası açıp yüklü bir tazminat istemekle kalmamış aynı zamanda kamu davası da açmıştı. Evlilikle alakalı konular genel olarak suç teşkil eden durumlar olmasa bile Hindistan’da eşcinsellik yasak olduğundan kamu davası açılabilmişti. Eğer bu adam eninde sonunda ortaya çıkacak olan bir gerçeği ailesinden saklamış olmasaydı ve ailesine açılsaydı yaşadığı bu ağır sonuçlara katlanmak zorunda da kalmayacaktı.

İkinci adam ise kendisinin gey olduğunu çok genç yaşından beri bilen bir kişi. Ağabeyi durumdan haberdar olmasına rağmen fazla üzerinde durmamış ve zaman içerisinde kendiliğinden düzeleceğini düşündüğü için bu konudan da kimseye bahsetmemiş. Bahse konu adam bir süre A.B.D’de yaşamış ve gey olduğunu açıklamak konusunda oldukça teşvik edici bir ortama sahip olmuş. Ancak buna rağmen Hindistan’da yaşayan ailesine ve arkadaşlarına bundan bahsetmemiş. Ailesi onun evlenebileceği bir kız bulmuş ve o da ailesini hayal kırıklığına uğratmamak adına bunu kabul etmiş. Evlilik hazırlıkları sürerken, düğünden sadece 1 hafta önce gerçeği yine ailesine değil ama direkt olarak gelinin kendisine açıklamış. Bu durum ise ne yazık ki her iki aile arasında öfke, hayal kırıklığı ve karşılıklı atışmalara yol açmış. Ama en azından evlilikten sonra yaşaması muhtemel bir çok sorunun önüne geçmiş.

Yukarıdaki iki örneği verme sebebim ise şu; eşcinselliği kabul etme ve bunu açıklama süreci kolay değildir. Bunu açıkladıktan sonra karşılaşılabilecek tepkilerle yüzleşmek gerçekten büyük cesaret ister. Bu süreç zorlu ve kafa karıştırıcı bir süreçtir ve ciddi duygu durumu değişikliklerine yol açabilir. Eşcinselliği kabul etmiş ve azınlıkları destekleyen toplumlarda bunu yapmak kolay olsa da, tam tersi olan toplumlarda bu cesareti göstermek hem zordur hem de bazı durumlarda yasal sonuçları olabilir ve/veya kişinin hayatını ve kariyerini sekteye uğratabilir.

Açılma sürecinizde takip etmeniz ya da dikkat etmeniz gereken 4 temel adım vardır;

  1. Buna hazır olduğunuza emin olun: Başkalarına eşcinsel olduğunuzu ilan etmeden önce öncelikle bunu isteyip istemediğinize emin olmalısınız. Ancak bu şekilde karşılaşmanız muhtemel olan ön yargı ve yanlış anlaşılmalar karşısında dirayetli olabilirsiniz. Alabileceğiniz her türlü tepkiyi önceden düşünün ve vereceğiniz cevapları kendi kendinize çalışın.
  2. Doğru yaklaşımı ve zamanı belirlemek: Farklı insanlar için farklı yaklaşımlar uygundur, ve bu uygunluk kime söyleyecekleri, ve söyleyecekleri kişi ile aralarındaki ilişkiyle doğru orantılıdır. Yukarıda ele aldığım her iki örnekte de (evlilikten önce ya da sonra) gerçekleşmiş olan açılmalar farklı sonuçlar doğurmuştur.
  3. Muhtemel reaksiyonlar ve sonuçlarla yüzleşmeye hazır olmak: Aile bireyleri ve arkadaşlar bu duruma anlayışla yaklaşmayabilirler ve kişinin ilişkileri çok keskin bir şekilde değişebilir. Bazı durumlarda ise kişi açıldıktan sonra işini bile kaybedebilir ve durum da maddi zorluğa yol açabilir.
  4. Yardım talep etmek : Emin olmadığınız durumlarda profesyonel yardım almanız çok önemlidir.

Sonuç : Yazımda göreceli olarak olumsuz örneklerden bahsettiğim için ömrünüz boyunca bunu bir sır olarak saklamanız gerektiğini telkin ettiğimi sanmayın. Bu noktada asıl bahsetmek istediğim mutlaka psikolojik destek almanız gerektiğidir. İşler nahoş bir şekilde sonuçlanabilir ve siz bu durumu idare edebilmek için sağlam sinirlere sahip olmalısınız.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN