Güçlü Erkekler Neden Aldatır?

Güçlü Erkekler Neden Aldatır?

Arnold Schwarzenegger gibi güçlü erkekleri kısa süreli bir zevk uğruna evliliklerini, saygınlıklarını ve hatta kariyerlerini riske atmaya teşvik eden nedir? Son zamanlarda o kadar çok insan bu soruyu soruyor ki. Maria Shriver (Arnold Schwarzenegger’in eşi) ayrılacaklarını açıkladığından beri medya evliliklerini didikliyor. Arnold’un ihanetinin tüm detayları zaten her yerde yazıldığından ben bu detaylara hiç girmemeyi tercih ediyorum çünkü konumuz Arnold Schwarzenegger özelinde değil.

Ancak bir ilişki koçu ve araştırmacı olarak 5 yılı aşkın süredir ilişkiler, evlilikler ve boşanmalar üzerine çalışmalar yaptığım için görünüşte her şeye sahip olan erkeklerin aileleri ve toplum önünde küçük düşmeyi göze alarak her şeyi bir kenara bırakıp eşlerini aldatmalarının altında yatan sebeplere ilgi duyuyorum. Bu türden bir ihanetin gerek erkeğin eşi, gerek çocukları, gerekse etrafında sevdiği diğer insanlar üzerinde yarattığı derin hayal kırıklığını gördüğümüzde böylesi güçlü ve her şeye sahip gözüken bir adamın neden böyle davrandığını anlamakta zorluk çekiyoruz. Üstelik bu tip ihanetler hiç de ender olmuyor, önümüzde bir çok örnek var.

Evli çiftlere ve boşanmalara şöyle bir göz attığımızda Arnold ve Maria’nın evliliklerinin başına gelenlerin çok da sıra dışı olmadığını göreceğiz. Rakamlara şöyle bir bakalım;

Çiftlerin boşanma sıklığı dikkate alındığında en çok boşanma görülen yıllar evliliklerin 20 ve 25. Yılları arasında gerçekleşiyor. Makalemize konu çiftimiz de 25 yıldır evliydi.

İstatistiki bilgiler araştırmanın tipine, süresine ve araştırmanın yapıldığu bölgeye göre değişiklik gösterse de genel olarak evli kadınların %20’si ve evli erkeklerin %32’si ya ihanet ediyor ya da ihanete teşebbüs ediyor.

Tahmin edilenin aksine ise ihanet her iki cinsiyet için de son yıllarda daha fazla görülmeye başladı. Özellikle de 60 yaş üstü evli çiftlerde. Şaşırtıcı, değil mi?

25 yıllık eşini aldatan bir adamı dışarıdan bakarak yargılamak elbette ki çok kolay. Bunu yapmak yerine her şeye sahip gözüken güçlü erkeklerin sahip oldukları her şeyi riske ederek yasak ilişki yaşamalarının ardındaki muhtemel sebeplere değinmeyi tercih ederim;

Yakalanmayacakları Yanılsamasına Kapılmak: Böylesi güçlü erkeklerin yasak ilişki yaşamalarının ilk nedeni yakalanmayacaklarını düşünmeleridir. Ayrıca yakalansalar bile kendilerini kurtarmanın bir yolunu bulacaklarını var sayıyorlar. Bu tip erkekler genellikle davranışlarının başkaları üzerindeki uzun süreli etkilerini fazla umursamazlar ve kısa süreli hazlara odaklanırlar.

Baştan Çıkartılma İhtimallerinin Yüksekliği: Zenginlik, şöhret ve güç bir çok kadın için oldukça çekicidir ve bu kadınlar hedefledikleri erkekleri elde etmek için oldukça ısrarcı da olabilirler. Bu tip erkekler evlerinden uzak kaldıkları süre içerisinde yalnızlık çekebilir ve bir kadının arkadaşlığına ihtiyaç duyabilirler ki bu da ihanete yol açabilir. Başka bir deyişle bu tip erkekler için seks partneri bulmak çok ama çok kolaydır.

Adrenalin Bağımlılığı: Birçok güçlü erkek fazlaca sorumluluk ve yetki sahibi oldukları pozisyonlardadır. Yüksek stres altında iyi performans gösterirler ve bazıları için bu stresi ve adrenalini hayatlarının her alanında yaşamak bir ihtiyaçtır. Yasak bir ilişki onlara iş hayatında yaşadıkları adrenalin ve stresi sağlayabilir.

Onlara Genellikle “Hayır” Denilmemesi: Güçlü erkeklerin genellikle onları koruyan, idealize eden ve hata yaptıkları zamanlarda bile onları onaylayan insanlarla doludur. Etrafında onları sorgulamayan ve her dediklerini onaylayıp eleştiri yapmayan insanlar olduğunda egoları oldukça yükselir.

Değişiklik Arzusu: Unutmamak gerekir ki güçlü erkekler de sonuçta “erkek”tir. Ve yasak bir ilişki genellikle içten gelen bir değişiklik ihtiyacının sinyalidir. Eğer ki bir erkeğin hayatında ya da ilişkisinde herhangi bir şey yolunda gitmiyorsa, yasak bir ilişki değişikliğin fitilinin ateşleyicisidir. Eşlerin birbirlerinden sıkılması ve ilişkilerin rutinleşmesi ihanetin ortak nedenlerindendir. Eşlerden biri ya da her ikisi birden hayatlarından ya da ilişkilerinden memnun olmayabilir. 25 yıllık bir ilişkide eşlerden biri ilişkiyi tazelemek, daha eğlenceli ve keyifli bir hale getirmek ve yakınlaşmak konusunda bir şey yapmazsa içinde bulundukları ilişkinin rutine dönmesi kaçınılmazdır.

Sonuç olarak her yaştan, kültürden ve ırktan kadın ve erkeklerin yasak ilişki yaşamaları mümkündür. Güçlü erkeklerin yasak ilişkilerinin bu kadar tartışılmasının sebebi ise halk önünde olmaları yani tanınmalarıdır. Ve yukarıda bahsettiğimiz hiçbir neden bu davranış bahanesi olamaz.

Eğer eşinizin sizi aldattığından şüpheleniyorsanız ve onu yakalamak istiyorsanız bu rehberde bahsedilen teknikler işinize yarayabilir,


Aşk Doktoru

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN