İlişkilerle İlgili Gelmiş Geçmiş En İyi 13 Tavsiye

İlişkilerle İlgili Gelmiş Geçmiş En İyi 13 Tavsiye

Yaşamakta olduğumuzda dönemde her gün daha fazla mutlu çiftler bile ilişkilerini yolunda götürebilmek için danışmanlara gidiyorlar. Bu yazıda size ilişkiler konusunda uzmanlaşmış kişilerden en iyi tavsiyelerden bahsedeceğiz, hem de ücretsiz!

Bir ilişkiye başlamak genelde işin en kolay kısmıdır; asıl emek isteyen aradaki bağı ve iletişimi koruyabilmektir. İşte tam da bu nedenle sadece ilişkilerinde sorunlar yaşayan çiftler değil, mutlu olup da ileride sorun yaşamak istemeyenler de ilişki terapistlerine gitmektedir.

A.B.D’nin en bilinen ve güvenilen ilişki uzmanlarından ilişkinizi yolunda götürmek için ihtiyacınız olan tavsiyeleri bir araya topladık. Bu tavsiyeleri kulağınıza küpe yaparsanız ilişkinizi daha mutlu ve sağlıklı sürdürebilirsiniz.

1. Karakterinizin Dışına Çıkarak Davranın
Çiftler arasında zaman içerisinde bazı davranış kalıpları geliştirirler. Bu kalıpları kırıp, olumlu anlamda değiştirirseniz ilişkinize ekstra bir can katabilirsiniz. Mesela erkek arkadaşınıza istediğiniz bir şeyi yapmadığında sürekli olarak kızıyorsanız bundan sonra çok daha dostane ve kibar bir ses tonuyla hitap etmeyi deneyin. Dediğiniz şeyi yaptığında da teşekkür edin. Her zaman işe yarar.
—Toni Coleman, Psikoterapist ve İlişki Koçu, McLean, Virginia
2. Daha Sık Dokunun
Şüphesiz ki bir araya geldiğinizde sarılıp öpüşüyorsunuz ya da seviştikten sonra biraz oynaşıyorsunuz. Ama mesela TV izlerken omzuna başınızı koymak, yolda yürürken elini tutmak, yemek yerken dizlerinizi değdirmek yakınlaşmanızı sağlar. Gün boyunca partnerinize dokunmak sizi de olumlu etkiler ve iyi hormanları tetikler ki bu da ondan daha fazla etkilenmenizi ve ona daha yakın hissetmenizi sağlar.

—Psikoterapist Dr. Barton Goldsmith, “Çiftler İçin Duygusal Egzersizler” kitabının yazarı
3. “En İyi Arkadaş” Olmayın!
Sevgilinizle kanka olmanız teoride çok iyi gözükebilir. Ama bu tip bir ilişki seks hayatınızı öldürebilir. Eğer ilişkinizin başındaki “ateşle barut” çekimini yıkacak derecede kendinizi kaptırırsanız sonunda tutkulu iki sevgiliden iyi birer ev arkadaşı moduna geçebilirsiniz. Gevezelik etme kısmını arkadaşlarınızla buluşmalarınıza, seks enerjinizi de sevgilinize saklayın.
—Lana Holstein, MD,
4. Kesin Bir Seks Diyetini Takip Edin
Eğer sevgilinizle yakınlığınızı korumak istiyorsanız yatağa girin! Özellikle erkekler sevgilileriyle fiziksel bağlar kurduklarında daha iyi hissederler ve derin duygusal konuşmalardan pek hoşlanmazlar. Aranızdaki bağı güçlendirmek için cinsel yaşamınıza bir tür spor salonu ya da diyet gibi yaklaşın ve bunu rutininiz haline getirin. Haftada en az 2 defa sevişmek gibi bir hedef belirleyin ve bunu uygulayın.
—Toni Coleman
5. Sırayla Konuşun
Her iki tarafın da neler hissettiğini ve düşündüğünü söyleme şansına sahip olması çok önemlidir. Bu nedenle bir tarafın konuşup diğer tarafın dinlediği konuşmalar daha verimli olur.
—Psikolog Diana Kirschner, PhD, “Aşkın Kapısını Açmak” kitabının yazarı

6. Orta Yolu Bulun
Birlikte karar verirken orta yolu bulmaya çalışın. Her ikiniz de tam olarak ne istediğinizi bir yere yazabilirsiniz. Diyelim ki yaz tatiliniz için siz daha çok kültür ve müze gezisi içeren, alışveriş de yapabileceğiniz bir yere gitmek isterken partneriniz bütün gün güneşin altında yatıp 1 hafta boyunca denizin ve güneşin tadını çıkarmak istiyor. Bu durumda her ikiniz de tatil planlarınızı kağıda döktüğünüze göre neden her ikinizi de tatmin edecek bir tatil beldesi seçmeyesiniz ki? Yani hem kültürel zenginliği olan hem de deniz tatili yapabileceğiniz bir yer mesela?
—Paul Dobransky, MD, “Aşka Düşmenin Gizli Psikolojisi” kitabının yazarı
7. Olumsuz Olduğunuzdan Daha Fazla Olumlu Olun
Olumsuz olarak değerlendirilebilecek cümleleri kurarken sandviç yöntemini deneyin. Yani iki olumlu cümlenin arasına olumsuz olanı sıkıştırın. Örneğin işten eve her zaman geç geliyor olmasından şikayet edecekseniz direk bu konudan bahsetmek yerine “uyumlu ve fedakar biri olmanı çok seviyorum ama bu kadar geç kalman da canımı sıkıyor. Eminim birlikte eğlenmekten zevk aldığım o adam olabilir ve biraz daha erken gelebilirsin”
—Psikyatrist Yvonne Thomas, PhD
8. Birbirinizi Tekrarlayın
İki kişi arasında ilişkiye dair bir konuşma sürdürülürken çoğunlukla kendi söyleyeceklerimize odaklandığımızdan karşı tarafın aslında ne dediğini kaçırabiliyoruz. Bu nedenle karşınızdakini dinlerken onu doğru anlayıp anlamadığınızı teyit etmek faydalıdır böylece hem anladığınızdan hem de anlaşıldığınızdan emin olursunuz.
—Yvonne Thomas
9. Hoşgörü Limitlerinizi Arttırın
İkiniz de mükemmel değilsiniz, sıralamaya kalksanız ikiniz de birbirinizde hoşlanmadığınız/beğenmediğiniz şeyleri çıkar. E peki buna gerçekten ne gerek var? Olaylara farklı açılardan bakmayı denemelisiniz Mesela maç seyrederken kendisinden geçmesine sinirlenmek yerine onun bu ihtirasını ne kadar çok sevdiğinizi düşünün. Ya da mesela sevgilinizin utangaçlığından sıkıldığınızda aslında etrafındaki herkesle sohbet etme ihtiyacı olan biriyle birlikte olmaktansa böyle birinin ne kadar güvenilir olduğunu kendinize hatırlatabilirsiniz.
—Psikolog ve ilişki koçu Jennifer Oikle, PhD
10. Ara Verin
Gündelik koşturmacalardan uzaklaşmak ve çift olarak baş başa zaman geçirmek önemlidir. Cep telefonları ve internet erişiminin kısıtlı olması da tercih edilir. Başbaşa birlikte uzaklara kaçacağınız birkaç saat bile işe yarayacaktır. Burada önemli olan dertleri bir kenara bırakıp birlikte nefes alabilmektir.
—Diana Kirschner
11. Arkasını Kollayın
Bir arkadaşıyla ya da patronuyla tartıştığında haksız olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ama her zaman onun tarafında olmalısınız, aynı şey tam tersi için de geçerlidir. Aksi halde birbirinize güvenemeyeceğinizi hissedersiniz. Bu tabii ki “sen her zaman haklısın” diye onu gaza getireceğiniz anlamına gelmiyor. Sadece onu dinleyin ve sonucu ne olursa olsun onu desteklediğinizi bilmesini sağlayın.

—New York’lu Psikolog JoAnn Magdoff, PhD

12. Birbirinize Az Olsa Para Harcayın
Sevgilinize küçük hediyeler almak için herhangi özel bir günü beklemenize gerek yok. Aslına bakarsanız hediyeler beklenmedik anlarda alındığında çok daha eğlenceli ve anlamlı olurlar. Hiç sebepsiz onu ne kadar sevdiğinizi ve taktir ettiğinizi gösteren ufak tefek hediyeler almayı karşılıklı olarak alışkanlık haline getirin. Size gidip maaşınızı her ay onu hediyelere boğmaya harcayın demiyorum elbette. Bu ufak tefek hediyeler cömertliğinizi değil onu düşündüğünüzü gösterecek şeyler olacağından pahalı olmalarına da gerek yok.
—Barton Goldsmith
13. İyi Bir Randevu Partneri Olun
Hiç kimse sonsuza kadar göz kamaştırıcı gözükemez tabii ki, bununla yüzleşmekte fayda var. Birlikteliğinizin üzerinden bir süre geçtikten sonra ilk başlardaki heyecan kaybolur ve sevgiliniz zaman içerisinde biraz sıkılmaya başlayabilir. Hemen panikleyip kendinizi boşlukta hissetmeyin, bu son derece doğaldır. Bunun önüne geçmek için her ay değişik randevu fikirleri geliştirebilirsiniz. Detaylarını kendinize saklayacağınız farklı şeyler yapabilirsiniz. Sinemaya gitmek veya yemeğe çıkmak değil tabii ki, bunu herkes yapar. Güzel bir konser, bilardo, ya da fotoğraf atölyesi vb etkinlikler çok daha iyi fikirlerdir.

—Jennifer Oikle


Aşk Doktoru

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN