İlişkinizdeki Bağları Derinleştirmenin 9 Yolu

İlişkinizdeki Bağları Derinleştirmenin 9 Yolu

Mutlu ilişkiler için çok fazla efor sarfetmeye gerek olmamalı. Eğer mutlu bir ilişkiniz varsa, ister evli olun ister sevgili, bu mutluluğu sürdürmenin hatta daha da mutlu olmanın yolu yeni davranışlar geliştirmekten ve ilişkide küçük değişiklikler yapmaktan geçiyor. Her ne kadar bir çok ilişki uzmanı ilişkide kötü giden şeyleri düzeltmeye odaklansa da araştırmalarımdan gördüğüm kadarıyla olumlu davranışlar eklemenin çiftlerin mutluluğu üzerinde etkisi çok daha büyüktür.

İşte size yaptığım araştırmalara göre ilişkinizde mutluluğunuzu korumak ve çok daha mutlu bir ilişki yaşayabilmek için 9 tavsiye.

  1. Partnerinizin eşsiz olduğunu kabul edin. Hepimiz bazen partnerimizin daha zayıf, daha sağlıklı, daha romantik vb olmasını dileriz. İsteklerinize bir bakın ve ne kadar mantıklı olduklarını kendinize sorun. Gerçekçi olmayan beklentiler çoğunlukla hayal kırklığına yol açar ve araştırmalarıma göre ilişkilerin başarısızlığa uğramasının temel sebebi de budur.
  2. Spontane hoşluklar yapın .“Seni düşünüyorum” temalı küçük jestler ilişki bağının kuvvetli kalmasında çok etkilidir. Mesela sevgilinizin arabasının deposunu doldurmak ya da ona yatakta sıcak bir kahve ikram etmek gibi. Elele tutuşmak, dokunmak ya da gün ortasında gönderilen aşk dolu bir email ondan etkilendiğinizi gösterebileceğiniz küçük şeylerdir. Araştırmalara göre bu türden sıklıkla yapılan küçük jestler nadiren yapılan büyük jestlerden çok daha olumlu etki yaratır.
  3. Günde en az 10 dakikanızı iletişim kurmaya harcayın. Bir çok çift birbirleriyle sürekli konuştuklarını düşünür. Peki sizce partnerinizle ilişkinizi derinleştirecek konuşmaları ne sıklıkla yapıyorsunuz? Bana danışan çiftler arasında gördüğüm kadarıyla mutlu olanlar birbirleriyle ilişki hakkında değil başka konular hakkında daha sık konuşuyorlar. Böylelikle eşlerinin hayatındaki önemli noktalar (arkadaşlar, stres kaynakları, hayat amaçları ve değerleri) hakkında daha çok şey biliyorlar. Her gün kendinize 10 dakika ayırın ve partnerinizle iş, aile, ev yaşamı ya da ilişkiniz dışında başka şeylerden konuşun. Bu şekilde ilişkinize gerçekten bambaşka bir ruh katabilirsiniz.
  4. Tekrar tekrar aşık olun. Her hafta! Spontane randevular harikadır ama gerçek şu ki çoğunlukla meşgul olduğumdan sevdiğimiz kişiye zaman ayıramayız. İlişkiniz her hafta “randevulaşarak” canlı tutun. Dışarıda yemek yiyebilir, sinemaya ya da dansa gidebilir, bir sanat galerisini ziyaret edebilir ya da çift yogasına katılabilirsiniz. Seçenekler sınırsızdır. Erkekler size söylüyorum iyi dinleyin, kadınlar klasik ev işlerinden ve çocuklardan uzak kaldıklarında libidoları daha yüksek oluyor. Evdeki sorumluluğu bir başkasına vererek (dadı olabilir, bir akran ya da yakın bir arkadaş olabilir) yerel bir otelde bir gece ayırtın ve neler olacağını görün.
  5. Değişin ve büyüyün : Ve bunu birlikte yapın. İlişkiniz büyümek ve gelişmek için beslenmeye gerek duyan yaşayan bir organizmadır. Onu beslemenin en iyi yoluysa değişimdir. Bir bitkiyi gübrelemek gibi ilişkinize de değişiklikler getirmek mutlu bir birliktelik için en önemli şeylerden biridir. Bu değişiklikler küçük olabilir ancak rutininizi öyle bir değiştirmeli ki sevgiliniz bunu fark etmelidir. Örneğin rolleri değiştirebilirsiniz. Yemek rezervasyonlarınızı hep o yapıyorsa mesela ara sıra da siz yapabilirsiniz. Ya da mesela birlikte işi kırıp gezmeye gidebilirsiniz. Böyle ufak tefek değişiklikler büyük farklar yaratacaktır.
  1. Birbirinizin ailesini ve arkadaşlarını tanıyın: Araştırmalarıma göre özellikle erkekler eşlerinin/sevgililerinin aileleriyle iyi ilişkiler geliştirmesinden çok hoşnut olurlar. Aynı zamanda birbirlerinin arkadaşlarını kabul eden –sevmek zorunda olmadan- ve onları tanımak için çaba harcayan çiftlerin de arkadaşlarını ve ailelerini tamamen ayrı tutan çiftlerden daha mutlu olduklarını gözlemledim.
  2. Onunla ilgilenin. Çiftlerin mutlu olmak için ihtiyaç duydukları 3 şeyden biri birbirine destek olmaktır (diğer ikisi de güvende hissetmek ve samimiyettir). Konuştuğum çiftler arasında mutlu olanlardan en çok duyduğum cümle “orada olduklarını bildikleri” bir partnerleri olmasının onlar için ne kadar önemli olduğudur. Erkekler genelde işlevsel desteklerde bulunur, bir sorunu halletmek ya da bozuk bir şeyi tamir etmek gibi. Kadınlarsa daha çok duygusal destek verir. Partnerinizin neye ihtiyacı olduğunun farkında olun ve ona ihtiyaç duyduğu şekilde destek verin.
  3. Hafife alın :Yani aslında demek istediğim şu ki, eğlenmeyi bilin. Gülmek spiritüel bir deneyimdir. Evlilikte ve beraberliklerde gülmek mutluluk hapıdır. İlişkinizin yokuş aşağı gitmesini engellemek için ilişkinizden eğlenceyi eksik etmeyin. Elbette ilişkinizi sağlamlaştırmak ve güvende olmak için belli bir düzen içinde olmalısınız ama oyun oynamaktan da vazgeçmeyin. İçinizdeki çocuğu yaşatın.
  4. İletişim kurmanın sağlıklı bir yolunu bulun. Dinlediğim mutlu çiftlerin hepsi onları bir arada tutan en önemli şeyin iletişim kurabilmeleri olduğundan bahsettiler. Bu da sadece karşınızdakinin ne istediğini veya neye ihtiyacını sormaktan değil aynı zamanda kendi istek ve ihtiyaçlarınızı partnerinize anlatabilmekten geçiyor. Sağlıklı iletişimin başında da her şeyi biriktirip hepsini aynı anda kusmamak, birbirinizi suçlamamak ve partnerinizi yaftalamamak geliyor.

 


Aşk Doktoru

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN