Kadınlarda Orgazm Bozukluğu

Kategori: Seks - Yorum Yazın
Kadınlarda Orgazm Bozukluğu

Kadınlarda Orgazm Bozukluğu – Nedenleri – Teşhisi ve Tedavisi

Giriş

Kadınlarda orgazm bozukluğu (orgazm olamamak) erkeklerde orgazm bozukluğundan daha sık rastlanan bir durumdur. Aynı zamanda erkeklerdeki orgazm bozukluğu nadiren psikolojik olsa da kadınlarda bu durumun psikolojik olma ihtimali daha yüksektir. Kadınların sinir yapıları ve kasık kaslarının işleyişi düşünüldüğünde tek bir cinsel ilişki esnasında bile birden fazla kez orgazma ulaşmaları mümkündür. Ancak kadınların %50’si hayatlarının bir döneminde orgazma ulaşamama sorunu yaşarlar. Daha da kötüsü kadınların %15’i cinsel ilişkiye girseler bile hayatları boyunca orgazm olamamışlardır.

Risk Faktörleri

Orgazm olamayan kadınların bir çoğunda bu sorunun nedeni önemli bir sağlık sorunu değildir. Ancak orgazm bozukluğu nörolojik, psikolojik, hormonsal ya da fiziksel bazı sorunların göstergesi olabilir. Dolayısıyla orgazm bozukluğundan şikayet eden kadınların rahatsızlığın boyutunu gözlemleyip çok geç kalmadan teşhis ve tedavi amacıyla doktora gitmeleri gerekir.

Birincil (primer) orgazm bozukluğunda kadınlar ne kadar ilişkiye girerlerse girsinler hiçbir şekilde orgazm olamazlar. İkincil (sekonder) orgazm bozukluğunda ise daha önce orgazm olan ama bir sebepten orgazm bozukluğu yaşanması söz konusudur. Kadın sağlığı açısından her iki durumun da dikkatlice değerlendirip tedavi edilmesi gereklidir.

Nedenleri

Menopoz Öncesi:  Menopoz öncesi yaşanan hormonsal ve fiziksel değişiklikler orta yaşlı kadınlarda görülen orgazm bozukluğunun en önemli sebeplerindendir. Kadınlardaki ürüme hormonları bu dönemde ya aşırı üretildiği ya da tamamen kuruduğu için mastürbasyon (kendi kendini tatmin) ya da cinsel ilişki ile orgazma ulaşma yetisi azalır. Bu sorun menopoz sona erdiğinde ortadan kalkar.

Hormonal Bozukluklar: Doğum, kürtaj ya da düşük sonrası ortaya çıkan hormonsal bozukluklar da orgazm bozukluğuna yol açabilir.

Kronik Yorgunluk ve Stres :  Günümüzde değişen hayat tarzıyla birlikte kadınlar artık sadece evde değil iş yerinde de daha fazla rol üstlenmiş durumdalar. Bunun sonucunda da kadınlarda huzursuzluk ve yorgunluk baş gösterbilir. Bu da orgazm bozukluğunun sebeplerinden biridir.

MS Hastalığı ya da Omurga Yaralanmaları: Cinsel tatmin sinir sistemi ve üreme organlarına bağlı olduğundan MS hastalığı ya da omurga yaralanmaları orgazm sorunu yaratabilir.

Kronik Diabet ya da Kalp Hastalıkları:  Uzun süreli diyabet ve kalp hastalıkları da ikincil orgazm bozukluğunun sebeplerinden olabilir.

Reçeteli İlaçların Yan Etkileri:  Prozac, Paxil, Zoloft ve Cipralex gibi yatıştırıcı ve anti-depresan özelliği taşıyan ilaçların da kadınların cinsel istek ve tatmin düzeylerinin değişmesinde etkilidir.

Geçmişte Yaşanan Cinsel Taciz ya da Tecavüzler:  Erken yaşlarda cinsel istismara maruz kalmış bir kadının normal bir cinsel ilişkiden zevk alması mümkün olmayabilir. Böyle bir travma yaşamış olan kadınlar birincil orgazm bozukluğundan muzdarip olabilirler.

Cinsel Huzursuzluk:  Henüz yetişme çağında kadınlara empoze edilen bazı ahlaki değerler yüzünden kadınlar seksi ahlaksız bir davranış gibi görebilir ve zevk almak yerine huzursuz olabilirler. Bu nedenle de ne yazık ki birincil orgazm bozukluğu yaşayabilirler.

Seks Esnasında Uyarılmanın Gerekliliğini Bilmemek : Seks hakkında fazla bilgileri olmadığından, utandıklarından ya da her şeyi karşı taraftan beklediklerinden bazı kadınlar da orgazma nasıl ulaşabileceklerini bilmeyebilir ve zevk alamazlar.

İlişkideki Sorunlar: Kadınlar erkeklerden daha hassas ve duygusaldır. Eğer seviştikleri kişiyle ilişkilerinde sorunlar varsa bu da orgazm sorununa yol açabilir.

Teşhisi

Orgazm bozukluğunun teşhisi hastanın cinsel davranışlarını izleyerek ve seksüel geçmişini dikkate alarak mümkündür. Bazı kadınlar orgazm olabilmek için klitoral uyarılmaya ihtiyaç duyabilirler. Dolayısıyla orgazm bozukluğu teşhisi koyabilmek için hem cinsel ilişki sırasında yaşanılan durumun hem de mastürbasyon esnasında hastanın nasıl bir sorunla karşılaştığının değerlendirilmesi gerekir. Doktor aynı zamanda hormon testleri isteyebilir ve reçeteli ilaçların yan etkileri değerlendirilebilir. Ayrıca psikolojik bir analiz de teşhisin koyulmasına yardımcı olacaktır.

Orgazm Bozukluğu Tedavisi

Kadınlarda orgazm bozukluğunun temel sebepleri hormonsal ya da psikolojik olduğundan tıbbi tedaviler nadiren işe yarayacaktır. Menopozla ilintili olan orgazm bozukluğunda kortizon temelli hormon dengeleyici tedavi uygulanabilir. Birincil orgazm bozukluğunda ise psikolojik tedaviler önerilir. Ayrıca seks hakkında eğitim almak ve kendi vücudunu tanımak da kadınların orgazma ulaşmasına yardımcı olacaktır.


Cahil Peri

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN